Žaklina Jovanović, dizajner torti iz Portugala, otkriva recept za tradicionalnu poslasticu ove zemlje

Alo.rs/B. P.

12:30

U sosu sa 0

Kindim, portugalska slatka tajna...

Žaklina Jovanović, dizajner torti iz Portugala, otkriva recept za tradicionalnu poslasticu ove zemlje
Privatna arhiva
Žaklina Jovanović, dizajner torti iz Portugala, otkriva recept za tradicionalnu poslasticu ove zemlje Privatna arhiva
 

 

Odlazak u Portugal smo odložili za neka bolja vremena, ali smo odlučili da ga dovedemo kod nas. Malo je poznato da su Portugalci odlični u pripremi poslastica. Njihovi deserti su poznati po Evropi, a naša sagovornica Žaklina Jovanović predstavlja jedan od njih - kindim. Ona je završila Akademiju za dizajnera torti u Portugalu, a u njenom glavnom gradu se specijalizovala za njihove tradicionalne manastirske kolače. Bila je vlasnica poslastičarnice u Angoli 23 godine, pa je povedena iskustvom koje ima, došla na ideju da divne ukuse prenese i u našoj zemlji.

 

Šta je zapravo kindim?

- Poreklo kindima potiče iz Brazila. Predstavlja slatki kolačić pečen u rerni u malim kalupima ili jednim većim, ko kako voli. Reč je o poslastici čiji je najvažniji sastojak žumance zbog kojeg i ima žućkastu boju, a uz to su važni kokos i šećer. Upravo su žumanca tipična za mnoge portugalske i brazilske slatkiše. Nema fila ni punjenja, a služi se kad se dobro ohladi.

Kako da odaberemo kalup?

- Kalupe birate sami, ja sam svoje metalne donela iz Brazila, ali ako neko nema, može da koristi i jedan veći ili bilo koji imate. Za njegovu pripremu je potrebno oko sat vremena.

Da li može da se pravi i u šolji?

- Može, zašto da ne. Najvažnije je da se dobro podmaže i pospe šećerom, kako bi dobio glatki izgled. Obično su to keramičke šolje.

Da li domaćice mogu da koriste i kalup za kuglof?

- Ne, posebno ako je od napravljen od silikona. Za kindim je najbolje odabrati kalup koji je od metala. U suštini izbegavajte silikonske kalupe jer jednostavno nisu pogodni za ovaj desert.

Da li se primenjuje neki poseban postupak na žumance?

- Da bi se izbegao jak miris jaja, potrebno je „prosejati“ ga. „Prosejano“ žumance znači da se ono stavi u cediljku, pa se sačeka da iscuri. Važno je i da jaja budu sveža.

Kako da na najlakši način izvadimo desert iz kalupa, odnosno da se ne raspadne?

- To je najbolje raditi dok je desert još topao. Kako se bude hladio, testo će se malo skupiti. Iz tog razloga je potrebno dobro podmazati kalup, za lakše vađenje. Nema potrebe da se kalup okrene kako bi se kolač izvadio, već ga izvadite direktno gde ga služite. Tacna, tanjirić, svejedno. Tu nema pomeranja više, kad se ispeče, ne može da se raspadne.

U nekim receptima se pominje i badem. Može li se umesto kokosa dodavati i on ili bilo koji drugi sastojak?

- Može, da, varijanti ima mnogo, ali u tom slučaju neće biti pravi kindim. Uglavnom se ova poslastica pravi od kokosa, a može se dodati badem. U tom slučaju neće biti kindim, već „brisa do lis“. Kindim se može preliti i nekim voćem.

Kada posipamo šećer po kalupu, koji šećer koristimo? Običan ili onaj u prahu?

- Koristite običan kristal šećer, nije neophodno da bude u prahu. Posipanje šećera je bitno kako bi kolač dobio lep i sjajan izgled. Uvek to prvo uradite pre nego što počnete s pripremom kolača.

Da li mlečni proizvodi pre upotrebe treba da budu u frižideru ili na sobnoj temperaturi?

- Najbolje je da oni budu neko vreme pre upotrebe na sobnoj temperaturi. Najmanje pola sata pre upotrebe sve namirnice koje se čuvaju u frižideru treba izvaditi napolje. Ako ste zaboravili da izvadite ranije jaja, potopite ih 20 minuta u mlaku vodu.

 

Kindim                                                                                

Sastojci:

320 g šećera

100 g putera

10 žumanaca

2 jajeta

200 ml kokosovog mleka

50 g suvog kokosa

Priprema:

Pomešajte puter sa šećerom dok se ne formira homogena masa. Nikako nemojte mešati mikserom ili žicom, već isključivo viljuškom da testo ne bi previše bilo „izudarano“. Postepeno dodajte jedno po jedno žumance, a onda i jaja, nežno mešajući. Potrebno je da se sastojci lagano sjedine. Dodajte kokosovo mleko i kokos pa ostavite da se testo odmori najmanje pola sata. Odaberite kalup, podmažite ga puterom i pospite dosta šećera, pa sipajte testo. Uzmite veći pleh i napunite ga do pola vodom, pa kalup s testom stavite u njega. Pecite na niskoj temperaturi sve dok se na vrhu dobro ne zapeče i automatski dobro skuva unutra. Uglavnom je za to potrebno oko 40 minuta, mada zavisi od rerne. Ostavite da se malo prohladi, pa ga stavite u frižider.

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.

Komentari (0)

Loading