OVE KOLAČE JE MESI DOBIJAO SVAKI PUT KADA DA GO Argentinski alfahoresi se tope u ustima

Ivana Pavlović

15:00

Kulinarski globus 0

Ovi neodoljivi kolačići vuku korene sa juga Španije, ali ovakvi kakvi se danas originalno prave, sa kukuruznim brašnom i mlečnom karamelom, argentinski su izum. Tajna je u tome da dobiju zlatnu koricu na dnu, ali nikako na vrhu. Ovo je originalan recept, ali postoje i mnoge druge varijacije. Svaki zalogaj se topi u ustima, pa verujemo da će nestati sa stola čim ih stavite.

alfahoresi
Shutterstock

Potrebno je

  • 320 g kukuruznog brašna
  • 180 g glatkog brašna
  • 200 g šećera u prahu
  • 150 g margarina sobne temperature
  • 1 kašičica praška za pecivo
  • 2 žumanceta
  • 1 belance
  • rendana korica jednog limuna
  • pola kašike brendija ili konjaka

Za nadev:

  • 300 g mlečne karamele (dulce de leche)

Za ukrašavanje:

  • mleveni kokos

Za posipanje:

  • šećer u prahu 

Priprema:
Prosejte sve suve sastojke (kukuruzno i glatko brašno i prašak za pecivo). U jednoj posudi mutite margarin i šećer dok ne dobijete kremastu smesu. Tome dodajte žumanca i belance, umutite i dodajte brendi, te suve sastojke i koricu limuna, dok ne dobijete glatku smesu koja se ne lepi. Po potrebi, dodajte još brašna. Ostavite da odstoji nekoliko minuta. Razvaljajte testo na debljinu od četiri milimetra i izrežite krugove prečnika šest centimetara. Pleh obložite papirom za pečenje pa u njega složite krugove. Stavite u frižider i ostavite najmanje 30 minuta. Zagrejte rernu na 160 stepeni i kolačiće pecite do 15 minuta. Na prohlađene kolače, na pečene krugove namažite mlečnu karamelu, toliko da kada stavite drugi na vrh i pritisnete, između ostane gusti nadev. Uvaljajte alfahorese u mleveni kokos ili pospite šećerom u prahu.

Možda vas zanima:

milfoj

MILFOJ Neodoljivi francuski desert koji miriše na vanilu, a topi se u ustima

09:02

3 maj, 2024

Kulinarski globus

Francuski specijalitet u savršenom spoju baršunastog krema, hrskavih korica i opojne vanile. Poznat pod imenom Napoleon, milfoj u bukvalnom prevodu znači „1000 listova“. Smatra se da je Francuz Pjer la Varen prvi put opisao recept 1651. godine. Ovaj desert se nekada spremao u 720 slojeva dok ta cifra danas dostiže i 2.048. Postoje i slane varijante sa sirom i spanaćem, kakve se prave u Italiji, ali ova slatka je neodoljiva.

revani

REVANI JE KLASIK KOJI NIKO NE ODBIJA Priprema je jednostavna, a govori 5 jezika

13:30

9 april, 2024

Kulinarski globus

Revani je tradicionalni kolač od griza natopljen šećernim sirupom (šerbetom), vrlo sladak, sočan i neponovljivog ukusa. Najčešće se poslužuje sečen na kocke ili rombove i ukrašen seckanim pistaćima. Ovaj kolač prisvajaju i Turci i Grci, a prema Tini Vaserman, ekspertu jevrejske kuhinje, originalni recept može da se pripiše i Jevrejima koji su posle migrirali u Tursku 1492. Prvobitno nazvan tishpishti, preimenovan je u Revani u čast istoimenog turskog pesnika 16. veka. Ovaj fenomenalan kolač idealan je za sve prilike, podseća na koh, a jedinstven je i drugačiji.

profiterole

PROFITEROLE Italijanski desert koji podseća na princes krofne a osvaja ukusom

19:00

23 mart, 2024

Kulinarski globus

Tradicionalan italijanski desert profiterole sastoje se od čokoladnog peciva punjenog šlagom ili kremom za pecivo, a prelivene su čokoladnim sosom. Italijanski kuvar Popelini je predstavio ovaj gurmanski desert na francuskom dvoru tokom vladavine Henrija II i Katarine de Mediči iz Francuske. Slične našim princes-krofnama, neodoljive, kremaste i jedinstvene, nestaće brzinom svetlosti kada ih poslužite ukućanima i gostima.

Komentari (0)

Loading