TRADICIONALNI HLEBOVI DRUGIH ZEMALJA KOJE TREBATE DA PROBATE Pao di keižo prave u Brazilu
Damper u Australiji, luči u Bangladešu, maraketa u Čileu, šaobing u Kini, injera u Etiopiji, baget u Francuskoj i kačapuri u Gruziji. Svaki je poseban na svoj način, zato najbolje odmah stavite duplu meru.
AUSTRALIJA
Damper
Sastojci:
- 4 šolje brašna
- 2 kašičice praška za pecivo
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica šećera (opcionalno)
- 1 1/2 šolje mleka
- voda (po potrebi)
Priprema:
U velikoj posudi pomešajte brašno, prašak za pecivo, so i šećer. Postepeno dodajte mleko, mešajući testo dok se sastojci dobro ne sjedine. Ako je testo suviše suvo, možete dodati malo vode po potrebi. Cilj je dobiti mekano i glatko testo. Prebacite testo na pobrašnjeni radni prostor i lagano ga mesite nekoliko minuta dok ne postane glatko. Oblikujte testo ukrug i prenesite ga u prethodno zagrejanu pećnicu postavljenu na 200 stepeni. Pecite damper oko 30-40 minuta, ili dok ne postane zlatnosmeđe i zvuk šuplji kada se kucne odozgo. Izvadite damper iz rerne i ostavite ga da se malo ohladi pre sečenja.
BANGLADEŠ
Luči
- Sastojci:
- 2 šolje pšeničnog brašna
- 1/2 kašičice soli
- 1 kašičica šećera (opciono)
- 1 kašika ulja
- oko 3/4 šolje tople vode (može biti potrebno malo više ili manje)
Priprema:
U posudi pomešajte brašno, so i šećer. Dodajte ulje i postepeno dodajte toplu vodu, mešajući dok se sastojci ne sjedine i formiraju testo. Mesite testo nekoliko minuta dok postane glatko. Pokrijte ga krpom i ostavite da odmara 15-20 minuta. Podelite testo na male loptice veličine oraha. Na blago pobrašnjenoj površini razvijte svaku lopticu u tanku palačinku, oko 5-6 cm u prečniku. Ugrejte ulje za prženje u tiganju na srednjejakoj vatri. Pržite svaku palačinku u vrelom ulju dok ne nabubri i postane zlatnosmeđa s obe strane.
BRAZIL
Pao di keižo
- Sastojci:
- 2 šolje tapioka brašna
- 1 šolja mleka
- 1/2 šolje putera
- 1 kašičica soli
- 1 1/2 šolje rendanog tvrdog sira (npr. parmezan ili sličan)
- 2 jaja
Priprema
Ugrejte rernu na 200 stepeni Celzijusa. U šerpu stavite mleko, puter i so. Kuvajte na srednjejakoj vatri dok se puter ne istopi i smeša ne proključa. Sklonite šerpu s vatre i dodajte tapioka brašno. Mešajte dok se masa ne sjedini. Ostavite smesu da se malo ohladi, a zatim dodajte rendani sir. Mešajte dok se sir ravnomerno ne rasporedi. Dodajte jedno jaje u smesu i dobro promešajte dok se jaje potpuno ne sjedini. Nakon toga dodajte drugo jaje i ponovo dobro promešajte. Testo će biti mekano i lepljivo, ali to je normalno za ovaj recept. Pravite male kuglice (prečnika oko 3 cm) i rasporedite ih na pleh obložen papirom za pečenje. Pecite u prethodno ugrejanoj rerni oko 15-20 minuta ili dok pao de keižo ne postanu zlatno smeđe.
ČILE
Maraketa
- Sastojci;
- 4 šolje belog pšeničnog brašna
- 1 kašika soli
- 1 kašičica šećera
- 1 kesica suvog kvasca
- 1 1/2 šolje tople vode
- maslac (opciono, za premazivanje)
Priprema
U manjoj posudi rastvorite šećer u toj vodi i pospite kvasac po površini. Ostavite da odstoji nekoliko minuta dok se kvasac aktivira. U velikoj posudi pomešajte brašno i so. Dodajte aktivirani kvasac u suve sastojke i mesite testo dok ne postane glatko i elastično. Po potrebi dodajte više brašna ili vode kako biste postigli pravilnu konzistenciju testa. Pokrijte posudu krpom i ostavite testo da odmara i udvostruči svoj obim. To obično traje otprilike sat vremena. Kada je testo spremno, prenesite ga na pobrašnjen radni prostor i podelite ga na male loptice veličine teniske loptice.
Oblikujte svaku lopticu u dugačak valjak. Premažite loptice sa malo maslaca i ostavite ih da odmore još 15-20 minuta. Pecite ih na 200 stepeni oko 25 minuta.
KINA
Šaobing
- Sastojci:
- 3 šolje brašna
- 1 šolja tople vode
- 2 kašičice suvog kvasca
- 1 kašičica šećera
- 1 kašičica soli
- 2 kašike biljnog ulja
- Sastojci za premazivanje:
- 2 kašike susamovog ulja
Priprema:
Rastvorite suvi kvasac i šećer u toploj vodi i ostavite da odstoji nekoliko minuta dok se kvasac ne aktivira. U velikoj posudi pomešajte brašno i so. Dodajte aktivirani kvasac i biljno ulje. Mesite testo dok ne postane glatko i elastično. Dodajte brašno po potrebi ako je testo previše lepljivo. Pokrijte posudu krpom i ostavite testo da odmara i udvostruči svoj obim. To obično traje sat vremena. Premažite površinu radnog prostora brašnom. Izvadite testo i podelite ga na male loptice.
Razvaljajte svaku lopticu u disk debljine oko 0,5 cm. Premažite svaki disk susamovim uljem i pospite susamom. Savijte disk napola kako biste dobili polukrug, a zatim ga ponovno savijte kako biste došli do oblika koji podseća na slovo U. Pecite u prethodno ugrejanoj rerni na 200 stepeni oko 15-20 minuta ili dok ne dobiju lepu zlatnosmeđu boju.
ETIOPIJA
Injera
Sastojci:
- 2 šolje belog pšeničnog brašna
- 2 šolje vode
- 1/2 kašičice soli
- 1/2 šolje surutke (opciono, možete koristiti vodu ako nemate surutku)
- biljno ulje (za premazivanje tiganja)
Priprema:
Pomešajte brašno i vodu u velikoj posudi kako biste napravili glatko testo. Dodajte surutku (ili vodu) i promešajte. Pokrijte posudu krpom i ostavite testo na sobnoj temperaturi 24-48 sati da fermentiše. Tokom fermentacije testo će dobiti kiseli ukus i formiraće se mehurići. Kada je testo spremno, promešajte ga i dodajte so. Ako želite, možete razrediti testo dodavanjem malo vode da postignete konzistenciju sličnu testu za palačinke. Ugrejte tiganj na srednjejakoj vatri. Koristeći kutlaču, sipajte malu količinu testa na tiganj i brzo ga razmažite kako biste dobili tanku palačinku. Injera treba da bude tanka i pufnasta. Pokrijte tiganj i pecite hleb dok se na površini ne pojave mehurići i ivice ne počnu da se odvajaju od tiganja. Ne okreće, već se samo peče s jedne strane.
FRANCUSKA
Baget
Sastojci:
- 500 g belog pšeničnog brašna
- 10 g soli
- 7 g suvog kvasca
- 350 ml tople vode
Priprema:
Rastvorite suvi kvasac u toploj vodi i ostavite da odstoji nekoliko minuta dok se kvasac ne aktivira. U velikoj posudi pomešajte brašno i so. Napravite udubljenje u sredini i dodajte aktivirani kvasac. Polako mešajte, postepeno dodajući vodu dok se formira mekano testo. Prebacite testo na pobrašnjeni radni prostor i mesite ga oko 10-15 minuta, ili dok postane glatko i elastično. Vratite testo u posudu, pokrijte krpom i ostavite da odmara na toplom mestu dok se ne udvostruči, što traje otprilike 1-2 sata. Prebacite testo na radnu površinu i podelite ga na dva dela. Oblikujte svaki deo u valjak. Postavite oblikovane bagete na pleh obložen papirom za pečenje. Pokrijte krpom i ostavite da odmaraju još 30 minuta. U međuvremenu, ugrejte rernu na 220 stepeni Celzijusa.
Pre nego što stavite bagete u rernu, napravite nekoliko dijagonalnih rezova na vrhu svakog bageta pomoću oštrih noževa. Pecite u prethodno ugrejanoj rerni 20-25 minuta ili dok bageti ne dobiju lepu zlatnosmeđu boju.
GRUZIJA
Kačapuri
Sastojci:
- 500 g brašna
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica šećera
- 7 g suvog kvasca
- 300 ml tople vode
- 2 kašičice ulja
Priprema:
Rastvorite suvi kvasac i šećer u toploj vodi i ostavite da odstoji nekoliko minuta dok se kvasac ne aktivira. U velikoj posudi pomešajte brašno i so. Napravite udubljenje u sredini i dodajte aktivirani kvasac. Polako mešajte, postepeno dodajući vodu dok se ne formira mekano testo. Dodajte ulje i nastavite da mesite testo dok ne postane glatko i elastično. Pokrijte posudu krpom i ostavite testo da odmara na toplom mestu dok se ne udvostruči, što traje otprilike 1-2 sata. Prebacite testo na radnu površinu, mesite ga još nekoliko minuta, a zatim podelite na loptice željene veličine. Oblikujte svaku lopticu u disk ili oval, pa ih stavite na pleh obložen papirom za pečenje, ostavljajući dovoljno prostora između njih. Pokrijte krpom i ostavite da odmara još 15-20 minuta, pa ih pecite na 200 stepeni 20 minuta.
POSNE ŽERBO KOCKE Čuveni slatkiš kao osmišljen za slavsku trpezu, prste da poližete
Neodoljivi kolači u slatkom spoju sa orasima.
POSNA SARMA Slasno jelo sa pečurkama i pirinčem, zaboravićete da nedostaje meso
Savršene za početak Božićnog posta, a dugo će vas držati sitim.
NAJČOKOLADNIJI ROLAT Sa palačinkama i keksom, mekan kao duša, nema ko ga ne voli
Neodoljivi desert osvojiće sve sladokusce.
PASTA FAŽOLE Italijanski aromatični spoj testenine i pasulja koji budi sva čula
Čuveno jelo primorske, dalmatinske i italijanske kuhinje možete da pravite i leti i zimi, a svaki zalogaj je raj za nepca.
ISPOLIRAJTE SUDOPERU OVOM NAMIRNICOM Nije soda bikarbona, a sijaće se kao nova
Ako želite da se sudopera sija kao tek kupljena, primenite ovaj jednostavni trik.
Komentari (0)