Postoje sočni kolačl, ali ovo je NAJSOČNIJI mogući TURSKI MOKRI KOLAČ božanstveno mek s merama na čaše

Ivana Vujnović

21:01

Kulinarski globus 0

Turski mokri kolač poznat pod nazivom Islak Kek je poslastica koju morate probati a ukusom podseća na čuveni sočni kolač tri leče ali u čokoladnoj verziji.

Turski mokri kolač
Shutterstock

 

TURSKI MOKRI KOLAČ

Sastojci:

Za biskvit:

5 jaja

1 čaša šećera

1 vanilin šećer

1 čaša ulja

1 čaša mleka

2 čaše običnog brašna

5 kašika kakaoa

1 prašak za pecivo

Za preliv:

3 čaše mleka

1/2 čaše ulja

1 čaša šećera

1 vanilin šećer

5 kašika kakaoa

100 g čokolade za kuvanje

rendani orasi ili pistaći za ukras

Napomena: Mera je čaša od 200 ml

PRIPREMA:

 Umutiti mikserom cela jaja, pa dodati šećer i vanilin šećer. Umutiti dok ne postane penasto. Sipati mleko i ulje i kratko izmiksati mikserom. Zatim u smesu dodati brašno, kakao i prašak za pecivo i izmešati. Pleh dimenzija 36k21 centimetar obložite papirom za pečenje i sipajte dobijenu smesu. Pecite u zagrejanoj rerni 30 minuta na 190°C. Pred kraj pečenja pripremiti preliv. U posudu za kuvanje sipajte mleko, ulje, šećer, kakao i čokoladu za kuvanje. Zagrejte smešu uz mešanje. Pustite da provri, pa sklonite sa ringle da se malo ohladi. Čačkalicom proverite da li je biskvit pečen, pa ga izvadite iz rerne. Još vrući biskvit izvadite iz kalupa tako što ćete ga okrenuti, ukloniti papir za pečenje, a zatim vratiti biskvit nazad u pleh. Izbušite biskvit na nekoliko mesta čačkalicom. Isecite ga na kocke. Topli preliv ravnomerno prelijte preko tople torte. Sve dobro ohladite preko noći i pre serviranja pospite seckanim orasima.

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.


 

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading