SUPA OD MORSKOG KAMENA Nekad sirotinjsko jelo dalmatinskih mornara danas je delicija koja se poslužuje u finim restoranima

Ivana Vujnović

15:32

Kulinarski globus 0

U Srba postoji priča o klin ili ajnpren čorbi od brašna, masti, jajeta a kod Dalmatinaca je to supa od kamena. S njom je povezana zanimljiva priča o tome kako se pravi a ukus joj je, kako kažu oni koji su je probali, čarobni morski.

Dalmatinska čorba od kamena
Shutterstock

 

Ovo jelo je bilo popularno u davna vremena kod siromašnih, ali snalažljivih ljudi s mora. Kada bi ulov bio preslab, kuvali su morsko kamenje, puno malih školjkica, pužića, nekad i ribica. Za lonac sa četiri do pet porcija dovoljan je kamen malo veći od šake.

Dalmatinska čorba od kamena

Sastojci:

1 šupljikavi kamen malo veći od šake

povrće koje imate (šargarepa, crni luk, krumpir, celer, peršun)

testenina ili pirinač

Priprema: 

Morski kamen se pre kuvanja nije ispirao, već se odmah ubacivao u lonac s vodom. To i danas često rade stari iskusni mornari. Iako je recept sam po sebi  jednostavan, izazov je pronaći dobar kamen - on mora da bude šupljikaste strukture da bi u njegovim rupicama mogle da se ušuškaju alge i različiti morski organizmi.  

Kamen se stavlja u hladnu vodu kojoj se dodaje seckano povrće koje imate - šargarepa, crni luk, krumpir, peršun… Sa solju budite oprezni jer je sam kamen slan. Nakon pola sata do 45 minuta, kamen se vadi, supa procedi a onda se u nju vraća usitnjeno povrće i zakuva testenina ili pirinač po želji.

 

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading