KREM BRULE Kremasti francuski desert koji samo dobija na popularnosti, a topi se u ustima

Ivana Pavlović

17:00

Kulinarski globus 0

Krem brule je sofisticiran desert koji se sastoji od kreme od jaja, šećera i slatke pavlake koja se lagano peče dok ne postane kremasta i bogatog ukusa. Ono što čini krem brule posebnim je karamelizovani šećer na vrhu, koji se postiže upotrebom posebnog alata - plamenika. Pre serviranja karamelizovani šećer stvara hrskavu, slatku koricu koja se lepo slaže sa svilenkastom kremom ispod. Ovaj desert se često poslužuje u malim keramičkim posudama poznatim kao ramekin, čime se naglašava elegancija i jednostavnost ove poslastice. Kombinacija nežne kreme i hrskave kore čini krem brule omiljenim izborom ljubitelja slatkog, pružajući nezaboravno iskustvo u svakom zalogaju.

krem brule
Shutterstock

Potrebno je

  • 6 žumanaca
  • 100 g šećera
  • 500 ml slatke pavlake
  • šipka vanile

Priprema:
Jaja umutite sa šećerom. Presecite uzdužno šipku vanile i vrhom noža pokupite seme vanile i dodajte pavlaci na šporetu. Zagrevajte do tačke ključanja, pa pavlaku lagano dodajte jajima, uz neprestano mešanje žicom za mućenje. Procedite sadržaj pa prespite u kalupe. Zatim kalupe poređajte u pleh za pečenje u rerni i dodajte toplu vodu do polovine kalupa. Pecite 35 minuta na 140 stepeni. Gotov krem ostavite da se prohladi. Pospite kristal šećerom pa kalupe vratite u šporet na gornju rešetku kako bi se šećer karamelizovao kratko 1-2 minuta, ali obavezno stavite led na dno pleha. Izvadite i poslužite krem brule sa toplom hrskavom karamel-koricom i divnim žutim, hladnim filom u kome se vide sitne semenke vanile.

Možda vas zanima:

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading