ORIGINAL SAHER TORTA, SIMBOL BEČA Ko je jednom proba, zauvek je obožava

Trpeza/ V.V.

21:30

Kulinarski globus 0

Poznata torta je austrijski kulinarski specijalitet star skoro 200 godina.

ORIGINAL SAHER TORTA, SIMBOL BEČA Ko je jednom proba, zauvek je obožava
pixabay

Saher torta

Sastojci:

6 jaja

150 g čokolade za kuvanje

200 g džema od kajsije

100 g kristal šećera

150 g oštrog brašna

150 g maslaca

100 g šećera u prahu

1/2 štapića vanile

Za glazuru:

150 g čokolade za kuvanje

200 g kristal šećera

120 ml vode

Priprema:

Umutite maslac sa šećerom u prahu i vanilom d dobijete kremastu smesu. Dodajte žumanca i mutite da smesa postane penasta. Čokoladu istopite i dodajte u smesu. Umutite belanca u čvrst sneg, dodajte kristal šećer i mutite da se istopi i šam očvrsne. Pomešajte sa smesom od žumanaca, dodajte brašno i promešajte kašikom. Kalup za tortu obložite papirom za pečenje, a ivice premažite maslacem i pospite brašnom. Sipajte smesu i pecite oko 60 minuta u zagrejanoj rerni na 170 stepeni. Prvih 15 minuta držite vrata rerne otvorena 1 cm, a zatim zatvorite. Tortu ostavite da se hladi u kalupu 20 minuta. Uklonite papir, okrenite tortu i ostavite da se hladi kako bi se neravnine odozgo ispravile. Zatim je presecite po debljini. Namažite džemom obe kore i spojite. I okolo tortu namažite džemom. Za glazuru kuvajte šećer u vodi 5 minuta, pa ostavite da se prohladi. Rastopite čokoladu i stavite u šećerni sirup. Mešajte da dobijete glatku glazuru. Prelijte tortu glazurom i izravnajte.

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.

 

Možda vas zanima:

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading