Jednostavna za pripremu a efektnog ukusa HLADNA ČORBA OD PRAZILUKA I KROMPIRA
Vichyssoise ili kremasta francuska hladna čorba veoma zanimljivog ukusa i šik naziva je izuzetno jednostavna za pripremu, a po ukusu izgledaće kao da ste se dobro pomučili!
Hladna francuska čorba od praziluka i krompira
Sastojci:
2 kašike putera
2 velika praziluka
1 mali luk
3 krompira (oko 400 g)
7-8 dl vode, pileća supe ili supe od povrća
1 dl kisele pavlake
1 dl pavlake za kuvanje
svež vlašac ili timijan za dekoraciju
so
Priprema:
Očistite i sitno iseckajte luk. Koristite samo bele i svetlozelene delove praziluka (pa uklonite listove i ostavite ih za kajganu). Isecite peteljke praziluka po sredini, dobro ih operite pod hladnom vodom i iseckajte. Krompir oljuštite i iseckajte na kockice (oko 1 cm). U šerpu s debelim dnom stavite dve kašike putera. Otopite puter na srednjoj jakoj vatri i sačekajte da prvo zapeni, a zatim počne da dobija blago braonkastu boju. Dodajte luk i praziluk i mešajte dok povrće ne bude premazano puterom. Malo smanjite vatru, poklopite i propržite povrće. Povremeno mešajte i dinstajte dok ne nestane voda koju ispušta praziluk. Dodajte seckani krompir i promešajte. Zatim dodajte supu i kašičicu morske soli. Pokrijte i pojačajte vatru dok ne proključa. Zatim ponovo smanjite, delimično poklopite i ostavite da se kuva oko 30-40 minuta, dok krompir dobro ne omekša. Sklonite sa vatre. Čorbu izmešajte štapnim mikserom ili blenderom. Sačekajte da se malo ohladi i umešajte kiselu i neutralnu pavlaku za kuvanje. Proverite slanost i po potrebi dodajte još soli. Ostavite na sobnoj temperaturi dok se ne ohladi, pa ohladite i ostavite u frižideru do serviranja. Ovu supu možete jesti toplu, ali je najbolje poslužiti hladnu. Najbolje je da ga unapred izvadite iz frižidera i poslužite na temperaturi nešto nižoj od sobne. Ako je previše hladno, mnogi ukusi neće biti dovoljno jaki. Može se držati u frižideru dva ili tri dana. Ukrasite čorbu u svakoj posudi seckanim vlašcem ili listićima timijana.
Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.
BORŠČ Ruska supa koja jača imunitet u trenu, a boju duguje ovom povrću
Ruski specijalitet poznat po intenzivnoj crvenoj boji, kao stvoren za hladne dane.
DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti
Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.
FANTASTIČNO VARIVO NA BOSANSKI NAČIN Pikantan gulaš, preukusan, a podiže snagu do maksimuma
Razgalite se, okrepite i zagrejte ovim zdravim ručkom
AMERIČKE PALAČINKE PO ORIGINALNOM RECEPTU Sočne i slatke, a idealne za lepo druženje sa prijateljima
Originalno se služe sa javorovim sirupom i šlagom, a možete da dodate umesto toga lešnik krem, med ili prilog po želji.
HALONGOTOR Švedski kolačići sa džemom koji sjajnu idu uz čaj ili kafu
Švedski tradicionalni kolačići postoje još od 1960 ih, a prave se krajnje jednostavno.
Komentari (0)