Zvezda francuske kuhinje RATATUJ ukusom podseća na naš paprikaš, ali je složen kao šareni točak

Ivana Vujnović

10:31

Kulinarski globus 0

Ratatuj, poznati francuski specijalitet, je vatromet boja i vitamina u tanjiru jer sadrži mešavinu povrća u slasnom paradajz sosu.

Francuski specijalitet ratatuj
Shutterstock

 

Ratatuj

Sastojci:

1 veći patlidžan (ili 2 manja)

1 zelena tikvica

1 žuta tikvica

5 paradajza

maslinovo ulje

začini

Za sos:

3 kašike maslinovog ulja

1 crveni luk, sitno iseckan

2 čena belog luka, sitno iseckana

400 g oljuštenog paradajza iz konzerve

začini: majčina dušica, bosiljak, lovor, peršun ili mešavina provansalskih začina

so, biber

Priprema: 

Prvo pripremite sve povrće, operite ga, očistite i iseckajte. Tikvice, patlidžan i paradajz isecite na kriške debljine pola centimetra. Crni luk sitno iseckajte. U tiganju na laganoj vatri zagrejte maslinovo ulje, pa kratko prodinstajte seckani crveni i beli luk. Zatim dodajte paradajz pastu, timijan i lovorov list. Kuvajte 10 minuta i ostavite da provri. Začinite solju, biberom i začinskim biljem. Zagrejte rernu na 180 stepeni. U vatrostalnu ili keramičku posudu stavite paradajz sos, a preko sosa rasporedite narezano povrće. Ali tako što ćete ih lagano nagnuti i lagano gurnuti u sos. Sređeno povrće poprskajte kašikom maslinovog ulja i pospite začinima. Pokrijte alu-folijom i pecite 30 minuta, pa skinite foliju i ostavite da se sve peče još 20 minuta na istoj temperaturi. Poslužite toplo ili hladno.

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading