BILO JEDNOM U JUGOSLAVIJI Pet jeftinih jela koja su bila neizostavna na trpezama

Slobodanka Ćorić

11:15

Kulinarski globus 0

Iako su ova jela bila "siromašna", bila su ukusna, zdrava i mnogi ih se rado sećaju

BILO JEDNOM U JUGOSLAVIJI Pet jeftinih jela koja su bila neizostavna na trpezama
bakina kuhinja

Ograničen izbor namirnica ili skromni kućni budžeti razlog su što su ova jela bila deo svakodnevnog života jugoslovenskih porodica. Međutim, iako su ova jela bila "siromašna", bila su ukusna i mnogi ih se rado sećaju.

U nastavku vam donosimo nekoliko jela koja su u prošlosti često bila na trpezi.

Kuvani krompir sa korom

Krompir kuvan sa ljuskom jedno je od jela koja su se u prošlosti često pripremala. Za ovaj obrok vam treba samo 15 do 20 minuta da se krompir skuva u vodi. Mnogi su jeli ovaj krompir sa sirom, pavlakom ili kamaka. Ovo jelo se priprema i danas, ali mnogo ređe nego ranije.

Neoljušten pečen krompir - Police

Još jedno jelo koje se u prošlosti često nalazilo na trpezi je neoljušten pečen krompir. Ovo jelo se najčešće spremalo zimi, a jelo se i sa sirom, kajmakom ili pavlakom.

Hleb umočen u jogurt ili mleko

Hleb se nikada nije bacao, a da bi se koristio i kada je ostario, jeo se zdrobljen u mleku ili jogurtu. Ovo jelo su posebno volela deca, a pravila se za doručak ili večeru, klix.ba.

Prženice

Nekada su generacije odrastale uz prženu pogaču, hleb „uvaljan” u žumanca i pržen u tiganju. Na ovaj način domaćice su sačuvale i stari hleb od bacanja i produžile mu vek trajanja.

Čorba od krompira ili kupusa

Krompir ili kupus čorba bez mesa ili sa minimalnom količinom mesa jelo je koje je takođe bilo često na jelovniku u domaćinstvima bivše Jugoslavije. Ovo jelo se lako priprema, a potreban vam je krompir ili kupus, malo ulja, povrće i začini.

Možda vas zanima:

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading