MEK KO DUŠA Uz bosanski somun najbolje se slaže domaći KAJMAK, topi se sve u ustima

Alo.rs/B. Paunović

08:00

Kulinarski globus 0

Vazdušastiji ne može biti.

trpeza
Shutterstock

Bosanski somun

Sastojci:

1 kg brašna

2 kesice suvog kvasca

1 kašika soli

1 kašičica šećera

600-700 ml tople vode

crni kim za posipanje

Priprema:

U manjoj posudi izmešamo dve kašike kvasca sa 200 ml mlake vode, dodamo kašiku brašna i kašičicu šećera, pa ostavimo da se kvasac aktivira. U odgovarajućoj posudi pomešamo brašno i so. Pripremljeni kvasac dodamo u brašno i zamesimo testo sa 500 ml tople vode, koja ne sme da bude prevruća. Testo treba da bude sasvim meko. Umešeno testo ostavimo da nadolazi toliko dugo da naraste na duplu površinu, zatim ga premesimo i ostavimo da ponovo nadođe. Kad je testo nadošlo po drugi put, rukama posutim brašnom delimo ga na 8 loptica jednake veličine, pokrijemo ih krpom i ostavimo da još malo naraste. Svaku loptic uvaljamo u brašno i formiramo tanku pogaču, ali ne smemo suviše da ih istanjimo, jer će inače somuni biti pretanki. Ovako oblikovane somune slažemo u pleh, koji smo obložili papirom za pečenje. Namažemo ih vodom i po želji ih posipamo kimom. Somune najpre pečemo na 230 stepeni, a čim počnu da dobijaju boju, snizimo temperaturu na 150 stepeni. Posle 10 do 15 minuta somuni su pečeni.

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading