ORIJENTALNE ĆUFTE BEZ MESA Falafel sa sosom od belog luka osvojiće vas na prvi zalogaj!

Vesna Vukadinović

20:00

Kulinarski globus 0

Falafel je odlična zamena za meso zbog obilja hranljivih sastojaka.

ORIJENTALNE ĆUFTE BEZ MESA Falafel sa sosom od belog luka osvojiće vas na prvi zalogaj!
Shutterstock

Sastojci:

250 g leblebija

4 čena belog luka

1 glavica crvenog luka

1/2 vezice peršuna

1/2 vezice korijandera

1/2 zelenog dela praziluka

1 zelena paprika

1 kašika brašna od leblebije

4 g sode bikarbone

libanski začin (mešavina 7 vrsta začina)

300 ml maslinovog ulja

So, biber

Sos od belog luka:

5 belih krompira

6 čena belog luka

120 ml maslinovog ulja

1 kašičica soli

1/4 kašičice mlevenog bibera

1 limun (sok)

Priprema:

Leblebije potopiti u hladnu vodu i ostaviti preko noći. Sutradan ih isprati nekoliko puta i procediti. Usitniti u blenderu tako da smesa bude blago zrnasta. U blender staviti naseckan peršun i korijander, beli i crveni luk, papriku, praziluk i dve kašike paste od leblebija. Izmiksati da se dobije pasta. Zelenu pastu pomešati sa pastom od leblebija i dobro izmešati. Posebno pomešati brašno, sodu bikarbonu, so i biber pa dodati pastu od leblebija i sjediniti. Vlažnim rukama  oblikovati loptice. Ređati ih na poslužavnik i i staviti u frižider 20 minuta. Pržiti ih oko 3 minuta na vrelom ulju dok ne dobiju zlatnu boju.

Sos: Krompir skuvati, ocediti i izblendirati. Štapnim mikserom izmiksati beli luk sa maslinovim uljem pa dodati u pire. Dodati i sok od limuna, so i biber. Miksati 2-3 minuta da se dobije ujednačena smesa. Za ređi sos dodati malo vode u kojoj se kuvao krompir. Falafel poslužiti preliven sosom.

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.

 

Možda vas zanima:

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading