Bejgli, mađarska praznična štrudla

I. V.

22:08

Kulinarski globus 0

Mađari imaju odlične štrudle.

Bejgli, mađarska praznična štrudla
Foto: Shutterstock

Bejgli se smatra mađarskim pecivom tipičnim za praznični period. Postoji teorija da bejgli potiče iz Jermenije i da je u Mađarsku stigao u drugoj polovini 19. veka. Uglavnom su ga pravile porodice samo za proslave, a onda se proširilo i na poslastičarnice. Naziv je dobio od nemačke reči za savijanje, verovatno zahvaljujući uticaju Austrougarske. Najpopularniji su filovi sa orasima i makom, ali u poslednjih nekoliko godina su sve više popularni i s ostalim nadevima, naročito s višnjama.

 

Bejgli s orasima

Sastojci:

Za testo:

1/2 šolje mlake vode

1 kašičica suvog kvasca

1 i po šolja brašna

120 g putera

3 kašičice šećera u prahu

1/2 kašičice soli

Za fil:

300 g mlevenih oraha

2 kašike prezli

rendana kora od 2 limuna

4 kašike meda

150 g šećera

2 kašike ulja

1/2 šolje vode

1 šaka suvog grožđa

Za premaz:

1 jaje

Priprema:

Pomešajte kvasac i toplu vodu. Ostavite da nadođe. Dodajte otopljen puter, brašno, šećer i so. Lagano promešajte varjačom,te rukom oblikujte loptu. Prebacite je na radnu površinu i podelite na dva dela.Svaki umotajte u providnu foliju i ostavite u frižideru do 2 sata. Orahe pomešajte s prezlama i narendanom limunovom korom. U šerpu sipajte med, šećer, ulje, vodu i suvo grožđe, a kad proključa dodajte orahe i ostavite da se ohladi. Testo rastanjite oklagijom na pravougaonike. Ravnomerno sipajte polovinu ohlađenog fila. Lagano uvijte i prebacite u pleh obložen papirom za pečenje. Odvojte belanca od žumanaca, pa bejgli premažite žumancetomi ostavite u plehu da naraste još pola sata. Nakon toga premažite i belancetom i pecite 20 minuta na 200 stepeni, pa još pola sata na 180.

SAVET Da kora ne bi pucala, mađarski poslastičari je izbockaju čačkalicom da izađe vazduh iz testa

 

Možda vas zanima:

milfoj

MILFOJ Neodoljivi francuski desert koji miriše na vanilu, a topi se u ustima

09:02

3 maj, 2024

Kulinarski globus

Francuski specijalitet u savršenom spoju baršunastog krema, hrskavih korica i opojne vanile. Poznat pod imenom Napoleon, milfoj u bukvalnom prevodu znači „1000 listova“. Smatra se da je Francuz Pjer la Varen prvi put opisao recept 1651. godine. Ovaj desert se nekada spremao u 720 slojeva dok ta cifra danas dostiže i 2.048. Postoje i slane varijante sa sirom i spanaćem, kakve se prave u Italiji, ali ova slatka je neodoljiva.

revani

REVANI JE KLASIK KOJI NIKO NE ODBIJA Priprema je jednostavna, a govori 5 jezika

13:30

9 april, 2024

Kulinarski globus

Revani je tradicionalni kolač od griza natopljen šećernim sirupom (šerbetom), vrlo sladak, sočan i neponovljivog ukusa. Najčešće se poslužuje sečen na kocke ili rombove i ukrašen seckanim pistaćima. Ovaj kolač prisvajaju i Turci i Grci, a prema Tini Vaserman, ekspertu jevrejske kuhinje, originalni recept može da se pripiše i Jevrejima koji su posle migrirali u Tursku 1492. Prvobitno nazvan tishpishti, preimenovan je u Revani u čast istoimenog turskog pesnika 16. veka. Ovaj fenomenalan kolač idealan je za sve prilike, podseća na koh, a jedinstven je i drugačiji.

profiterole

PROFITEROLE Italijanski desert koji podseća na princes krofne a osvaja ukusom

19:00

23 mart, 2024

Kulinarski globus

Tradicionalan italijanski desert profiterole sastoje se od čokoladnog peciva punjenog šlagom ili kremom za pecivo, a prelivene su čokoladnim sosom. Italijanski kuvar Popelini je predstavio ovaj gurmanski desert na francuskom dvoru tokom vladavine Henrija II i Katarine de Mediči iz Francuske. Slične našim princes-krofnama, neodoljive, kremaste i jedinstvene, nestaće brzinom svetlosti kada ih poslužite ukućanima i gostima.

Komentari (0)

Loading