UKUS KOJI SE NE ZABORAVLJA Italijanski specijalitet na srpski način

Alo.rs/I. V.

14:14

Kulinarski globus 0

Lazanje su jednostavno neprikosnovene.

UKUS KOJI SE NE ZABORAVLJA Italijanski specijalitet na srpski način
Shutterstock

Lazanje su jedno od najpopularnijih jela Italije. Pripisuje se da su potekle iz Napulja, a prvi zabeleženi recept je još iz 14. veka. U južnoj Italiji često su domaćice pravile testo samo od griza i vode, dok se danas bira posebna vrsta pšenice. Postoji teorija da su stari Rimljani uzeli reč „lasana“ iz grčkog jezika što znači „lonac“. Najteže lazanje koje su napravljene bile su teške 4.865 kg i napravljene su u Poljskoj 2012. u toku Evropskog prvenstva u fudbalu. Najskuplje parče lazanja može se kupiti u Las Vegasu po ceni od 100 dolara.

 

Klasične lazanje

SASTOJCI:

1 pakovanje kora za lazanje

400 g mlevenog mesa

1 glavica crnog luka

1 čen belog luka

1 kašika aleve paprike

200 ml paradajz soka

1 kašičica origana

1 kašika suvog začina

ZA BEŠAMEL SOS:

2 kašike brašna

50 g putera

400 ml mleka

200 g rendanog kačkavalja

Priprema:

Kore obarite 3 minuta u ključaloj vodi. Crni luk iseckajte i prodinstajte. Kad omekša, dodajte meso, suvi začin, papriku, paradajz-sok i malo vode. Dinstajte oko 10 minuta, pa sklonite s vatre. U drugoj šerpi otopite puter, pa dodajte brašno da se uprži. Nalijte mlekom i mešajte. Neka bude ređe jer će višak tečnosti ispariti. Tepsiju nauljite, pa ređajte list testenine, red mesa, red sosa i kačkavalja i tako do vrha. Na kraju stavite najviše kačkavalja da se lepo otopi. Pecite na 200 stepeni oko pola sata.

 

SAVET Obavezno stavite malo sosa pre prvog lista testa da se ne bi zalepio za tepsiju

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.

Možda vas zanima:

doner kebab

DONER KEBAB Turski specijalitet je savršen kec u rukavu, za ručak koji se pamti

16:06

19 novembar, 2024

Kulinarski globus

Ime je dobio od reči „doner“ koja potiče od turskog glagola „donmek“, što znači „okrenuti se“. Meso se peče satima na ražnju i seče kada postane hrskavo. Prvobitno se pravilo samo od jagnjetine i služilo na tanjiru. Vremenom je počelo da se služi u lepinji, prilagođavajući na taj način recept uličnoj prodaji. Ređanjem tankih mariniranih šnicli od jagnjetine, piletine ili drugog mesa na uspravni ražnjić dobije se znatno zanimljiviji ukus. U grčkoj verziji se služi kao giros, pa se dodaje pomfrit, paradajz, crni luk i caciki salata.

Komentari (0)

Loading