TRILEĆE, SESTRA KOHA Slađana Krža Roža otkriva kako da ovaj naizgled komplikovani kolač napravite bez po muke

Alo.rs

19:30

U sosu sa 0

Neko koristi mleko u prahu, ali ja mislim da je kondenzovano mleko obavezno.

TRILEĆE, SESTRA KOHA Slađana Krža Roža otkriva kako da ovaj naizgled komplikovani kolač napravite bez po muke
Privatna arhiva
TRILEĆE, SESTRA KOHA Slađana Krža Roža otkriva kako da ovaj naizgled komplikovani kolač napravite bez po muke Privatna arhiva
 

Mlađe domaćice se često okreću pravljenju modernih poslastica, a jedna od njih je i trileće, slatkiš koji izvorno potiče iz Meksika. Ime trileće zapravo znači tri vrste mleka - nezaslađeno kondenzovano, kondenzovano slatko i obično mleko. Zrenjaninka Slađana Krža Roža već dugi niz godina pravi razne poslastice, a za trileće je pravi ekspert. Sve je počelo kao hobi, a danas na Instagram nalogu „just sweet sladjano“ broji preko 12.000 pratilaca. Za čitaoce „Alo! Trpeze“ otkriva trikove kako da im ovaj slatkiš uspe baš svaki put.

Mora li u sastojcima da bude tri vrste mleka?

- Da, to je važno jer će samo tako imati savršeno mekanu i kremastu strukturu, po kojoj se razlikuje od klasičnih biskvita. Neko koristi i mleko u prahu, pored punomasnog mleka i slatke pavlake. Ipak, mislim da je kondenzovano mleko obavezno.

Da li će biti razlika, ako se stavi manje masno mleko?

- Neće biti velike razlike, ali je poželjno da mleko nema manju masnoću od 2,8 odsto.

Kako da sami napravimo kondenzovano mleko?

- Kondenzovano mleko se ne može naći u svakoj prodavnici, pa ga možete sami napraviti. Potrebno je kuvanjem ukloniti svu vodu iz mleka, kako bi se zgusnulo. U litar mleka dodajte 350 grama šećera i stavite da se kuva. Kada provri, smanjite vatru i pustite da se lagano krčka oko sat i po vremena dok ne dobije odgovarajuću gustinu, a samim tim i nežnu karamel boju. U toku postupka potrebno je na svakih 15 minuta lagano promešati. Od ove količine trebalo bi da se dobije oko 400 ml kondenzovanog mleka. Nakon hlađenja, mleko će se dodatno zgusnuti i biće spremno za upotrebu.

Koje brašno je najbolje za trileće?

- Iz mog iskustva pokazalo se da je brašno tip 400 najpogodnije za ovaj kolač.

Može li da se koristi gotova smesa za patišpanj?                                                                         

 - Danas sve može da se kupi, ali to ne preporučujem, jer nećete dobiti mekoću i teksturu kao kod domaće spremljenog biskvita.

Da li će biti previše slatko ako se ukrasi šlagom?

- Biće, jer sam kolač po sebi je dovoljno sladak i vrlo kaloričan. Šlag može poslužiti kao dekoracija, ali nije neophodan, to je stvar izbora.

Kada se sipa preliv preko kolača?

- Potrebno je da se biskvit dobro ohladi.

 Šta ako se ne natopi dovoljno, pa kolač bude suv?

- Količina preliva mora odgovarati određenom biskvitu. Možete napraviti dodatni preliv i ostaviti ga što duže na hladnom mestu prekrivenog folijom, kako bi dodatno postao vlažan.

Da li pleh treba da bude dubok ili plitak?

- Najbolji je dublji pleh, zbog visine kolača i prostora za preliv.      

Šta ako prepečemo biskvit? Da li onda treba više mleka da se sipa?

- Ako je zagoreo, oštrim nožem skinite zagorelu površinu, a i prepečene krajeve izrežite. Ukoliko je šteta veća, bolje je da napravite drugi.

Koja je razlika između trileća i koha?

- Iako mnoge podseća na koh, razlika između njega i trileća je kako u biskvitu, tako i u samom prelivu i premazu od karamele. Klasičan koh, pored biskvita od griza, sadrži jednostavan mlečni preliv s vanilom, dok trileće ima složeniji sastav od tri vrste mleka i karamela.

 

Trileće

Sastojci:

Za biskvit:

160 g brašna tip 400

2 kašičice praška za pecivo

prstohvat soli

6 jaja

250 g šećera

Za mlečni preliv:

400 ml slatke pavlake,

350 ml kondenzovanog mleka

700 ml punomasnog mleka

Za karamel preliv:

3 kašike vode

180 g šećera

200 ml slatke pavlake

20 g putera

malo soli

Za belu glazuru:

50 g bele čokolade

15 g putera

Priprema:

Žumanca izlupajte sa šećerom i postepeno im, bez miksera, dodajte prosejano brašno sa praškom za pecivo. Belanca umutite u čvrst sneg i postepeno ih dodajte žumancima. Pleh dimenzije 32x23 cm nauljite i stavite papir za pečenje. Istresite smesu, pa pecite na 180 stepeni 30 minuta. Biskvit ostavite na rešetki da se ohladi. Potom ga vratite u pleh i izbockajte po površini. Za karamel preliv, u dubljem tiganju zagrejte vodu sa šećerom i pustite da proključa bez mešanja, ali ga pomerajte u svim pravcima da bi se šećer otopio. Kada dobijete smesu bez grudvica, sklonite s vatre. Dodajte slatku pavlaku i mešajte energično dok se ne sjedini. Na kraju dodajte puter. Biskvit prvo prelijte mlečnim prelivom, koji ćete dobiti spajanjem tri vrste mleka i ostavite u frižider na par sati. Potom ravnomerno preko kolača rasporedite karamel preliv i vratite u frižider na 15 minuta. Za glazuru, čokoladu otopite na pari ili u mikrotalasnoj pećnici. Skinite je sa pare, dodajte puter i dekorišite kolač.

Ako su vam se svideli recepti, pročitajte više na našoj viber zajednici, kao i na našem Instagram nalogu, gde vas čekaju omiljeni slatkiši, slaniši i druga iznenađenja za naše verne čitaoce.

Komentari (0)

Loading