ALEKSANDRIN LIJA KOLAČ SA BUDEVOM OBOŽAVAJU DECA Mekan kao duša i sočan, za sve prilike

Ivana Pavlović

13:00

U sosu sa 0

Napravite ovaj neodoljivi jesenji desert sa bundevom po receptu Aleksandre Stupar iz Zrenjanina

lija kolač sa bundevom
Privatna arhiva/Aleksandra Stupar
lija kolač sa bundevom Privatna arhiva/Aleksandra Stupar
 

Piše: Ivana Pavlović

Kolač sa omiljenom sezonskom namirnicom, bundevom, zbog izgleda lisice će najviše voleti deca. Pogodan za dečije proslave i rođendane, ukrasiće svaku svečanu trpezu. Recept nam je dala Aleksandra Stupar iz Zrenjanina, autorka profila "aaleksandraas" i diplomirana pravnica. Kada nije na poslu i ima slobodnog vremena, talentovana Aleksandra voli da vreme provodi u kuhinji praveći i fotografišući jela, spajajući dva najveća hobija, kuvanje i fotografiju, u jedan. Glavni degustatori njenih đakonija su porodica i najbolji prijatelji koji joj daju vetar u leđa da nastavi da se bavi onime što voli.

Kako ste dobili ideju da napravite ovaj kolač?
Ideju da napravim lija kolač sa bundevom sam dobila tako što sam želela da jednostavan kolač učinim malo zanimljivijim na oko, a da bude u skladu sa trenutnim godišnjim dobom i sezonskim namirnicama, a i da bih ga približila deci koja često nisu ljubitelji bundeve.

Kako biste opisali kolač nekome ko ga nije probao?
Ovaj kolač bih opisala kao pravi jesenji užitak, sočan i izuzetno aromatičan, imajući u vidu kraljicu jeseni - slatkastu bundevu, aromu vanile, cimet i mlevene pečene lešnike. Ukratko, uz šoljicu čaja, ovaj kolač je za svaku preporuku!

Koju vrstu bundeve koristite za ovaj kolač?
U pripremi ovog kolača koristila sam domaću bundevu koja se ovih dana može lako pronaći na pijacama i policama supermarketa, ali se svakako mogu koristiti i druge vrste bundeve, po ukusu. 
Da li bi šargarepa bila dobra zamena?
Ovaj kolač preporučujem i sa šargarepom, jer su im teksture vrlo slične, pa bi ukus bio podjednako lep.
Kako da znamo da je smesa dobro umućena?
Bitno je najpre dobro umutiti jaja sa šećerom, a dodavanjem, odnosno sjedinjavanjem ostalih sastojaka, nastaće kompaktna smesa spremna za izlivanje u pripremljeni kalup i pečenje. 

Šta ako se stvore grudvice u testu?
Kako bi se izbegle grudvice u testu, potrebno je prethodno prosejati brašno i to je korak koji nikako ne treba preskakati. Ako se ipak stvore, treba nastaviti sa mućenjem dok se ne razbiju, a ako ni to ne pomogne, procediti smesu. 

Da li ste nekada koristili drugo brašno, ako jeste, koliko je to uticalo na ukus?
Za pripremu ovog kolača uvek sam koristila kombinaciju belog i kukuruznog brašna. Smatram da se na taj način dobija idealna mekoća kolača.

Da li ste nekada pravili ovaj kolač u slanoj varijanti, i ako niste, šta biste tada promenili od sastojaka?
Nisam, ali moguće je. U tom slučaju bih umesto šećera, arome vanile, cimeta i lešnika stavila krem sir, so i prezle.

Da li je potrebna preciznost da bi se dobio željeni izgled kolača, izgled lisice?
Za dobijanje karakterističnog izgleda ovog kolača nije potrebna posebna preciznost, već samo volja, malo kreativnosti i osnovni kuhinjski pribor kako bi se pravilno isekao šablon za posipanje šećerom u prahu. Onda uz pomoć dresir vrećice i istopljene čokolade iscrtale oči i nos (a može biti i od čokoladnog keksa), a zatim i od malo fondana narandžaste boje napravile uši. 

Koje je najbolje jelo koje ste probali?
Kao velikom ljubitelju italijanske kuhinje, najbolje jelo odnosno moje omiljeno je pica, zbog bezbroj kombinacija namirnica, različitih debljina testa, kao i zbog brze pripreme. Nekada su najjednostavnija jela ujedno i najlepša. 

Koje jelo vam nije uspelo, pa ste morali da ga bacite?
Nisu mi iz prvog puta uspele šu-šu krofne, jer nisam dobro pripremila kuvano testo, te sam morala da napravim smesu iz početka. Srećom, drugi put je sve bilo uspešno. 

Da treba da napravite večeru za važne goste koje predjelo, glavno jelo i desert biste im spremili?
Spremila bih platu sa najfinijim domaćim suhomesnatim proizvodima i sirevima za predjelo, jer tome retko ko može da odoli. Za glavno jelo bih spremila amatriciana pastu po receptu kuvara Džejmija Olivera, a koju inače često pripremam, dok bih za desert napravila Pavlova tortu po mom autorskom receptu, a koja je neodoljiva sa svežim bobičastim voćem i maskarpone sirom.

Sastojci:

  • 3 jajeta
  • 200 g šećera
  • 100 ml ulja
  • 100 ml mleka
  • 1 kašika arome vanile
  • 150 g brašna
  • 150 g kukuruznog brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 2-3 kašičice cimeta
  • 150 g mlevenih pečenih lešnika
  • oko 500 g izrendane bundeve
  • + 3-4 kašike šećera u prahu, par kockica čokolade

Priprema:
Mikserom umutite jaja sa šećerom, dok ne posvetli smesa. Dodajte ulje, mleko, aromu vanile, brašna pomešana sa praškom za pecivo i cimetom, kao i mlevene lešnike, pa sve zajedno izmiksajte, da se sjedini. Očistite bundevu, narendajte potrebnu količinu, pa je dodajte smesi i promešajte sve spatulom. Nauljite i pobrašnite okrugli kalup prečnika 26 cm, pa u njega ulijte smesu. Pecite kolač oko pola sata u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni. Kada se prohladi, pospite kolač šećerom u prahu uz pomoć papirnog šablona prikazanog oblika. Na laganoj vatri otopite čokoladu, prebacite je u dresir kesicu, pa na papiru za pečenje iscrtajte oči i nos, a zatim stavite u zamrzivač na par minuta. Kada se stegnu, postavite ih. Dodajte i uši (ja sam ih pravila od fondana, a njuška je makaron crne boje).

Možda vas zanima:

Komentari (0)

Loading